Nakład wyczerpany
232 strony prezentujące miejsce nazwane „niewiarygodnym skarbem pośrodku Wrocławia” przez Petera Wohllebena, autora słynnego „Sekretnego życia drzew”. 270 niezwykłych fotografii przedstawiających florę, faunę i codzienne życie parku. Teksty przyrodniczki i Wrocławianki Roku 2020 w kategorii pro-Eko, Małgorzaty Piszczek. Tajemnicze mapy z legendami pełnymi wspomnień. Radość dla wszystkich obecnych i przyszłych miłośników Parku Grabiszyńskiego.
Album powstał dzięki pasji i zaangażowaniu społeczników działających w Społecznej Radzie Parku Grabiszyńskiego i Grupie 51, przy wsparciu Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek oraz sponsorów.
Autorki tekstów:
Wstęp: Ewa Zachara, Małgorzata Piszczek oraz pozostałe osoby zaangażowane w projekt Opisy stref parku: Małgorzata Piszczek
Autorzy fotografii:
Wojtek Czapliński, Inna Dmyterczuk, Emil Paluch, Małgorzata Piszczek, Joanna Stoga, Paweł Szymura, Jerzy Trzaska, Ludwik Żołnierz
Fotografie na okładce: Joanna Stoga (I, Lipa z Wiewiórkowa), Inna Dmyterczuk (IV, Odorek zieleniak)
Fotoedycja: Joanna Stoga
Rysunki map i opracowanie legend:
Ewa Zachara, opracowanie graficzne map: Agata Białkowska
Redakcja językowa i korekta: Olga Szelc
Weryfikacja indeksu:
Inna Dmyterczuk, Mariusz Masłosz, Małgorzata Piszczek, Arkadiusz Tyka
Projekt graficzny i skład: Julita Gielzak
Redaktor wydania: Joanna Stoga
Druk i oprawa: Totem
„We Wrocławiu nikt nie ma wątpliwości, że Park Grabiszyński jest wyjątkowy. Ale na czym ta jego wyjątkowość polega? Może na tym, że ma najwspanialsze drzewa w mieście? Jednak to Park Szczytnicki jest w tej konkurencji niekwestionowanym liderem. Czy może dlatego, że jest to dawny cmentarz zamieniony na park? Takich parków jest tu wiele. Nie jest też najstarszy, ani nawet największy. Więc co czyni go takim wyjątkowym? Jest najbardziej kochany. Ma liczne grono wiernych przyjaciół, którzy go obronili i którzy o niego dbają, wytrwale pracując na jego rzecz. Według mojej wiedzy jest to też pierwszy park w Polsce, który ma swoją społeczną radę. I ten album jest pięknym dowodem miłości, która otacza to niezwykłe miejsce”.
Piotr Tyszko-Chmielowiec, dendrolog, dyrektor Instytutu Drzewa